PAST
Moderna: Mikuláš Tichý, Noirepolde / 10. 12. 2022/ Evangelický kostel na Smíchově
Hudební cyklus Moderna představuje lokální hudební skladatele a skladatelky moderní a neoklasické klasické hudby v netradičních prostorech architektonické moderny. Podobně jako architekti a umělci přistupovali ke svým stavbám inovativně, tak i vystupující autoři a autorky přistupují ke své tvorbě progresivně a posouvají hranice tradiční klasické hudby jak v kompozici, tak např. s lehkým zapojením elektronických instrumentů.
V sobotu 10.12. vystoupí v Evangelickém kostele na pražském Smíchově (1931 arch. Jaroslav Křížek) dva mladí skladatelé Mikuláš Tichý a Václav Benda aka Noirepolde.Mikuláš Tichý, student skladby na Konzervatoři Jana Deyla v Praze. Ve své tvorbě spojuje prvky klasické skladby s minimalismem skrze poetiku vlastního nazírání na svět. Ve svých instrumentálních skladbách tak vytváří snové krajiny pocitů i střízlivější rána každodennosti, dýchající svojí dynamikou a zemitostí, připomínající to, že hudba je esperantem lidských duší. Je také členem hudební skupiny Rach. V rámci projektu MODERNA zahraje Mikuláš ukázky nové desky Here To Stay a také starší skladby.
Noirepolde je sólový projekt pražského neoklasického skladatele a pianisty Václava Bendy. Ve své tvorbě kombinuje minimalistické klavírní kompozice, smyčcové aranže, syntezátory a moderní samply. Výsledkem jsou jak melancholické klavírní etudy, tak i atmosférické skladby s prvky ambientu, ze kterých je patrná inspirace klasickými skladateli jako jsou Frederic Chopin či Erik Satie, ale i post-rockovými kapelami a elektronickou hudbou. V současné době vydává svoji hudbu u švédského vydavatelství 1631 Recordings.
Moderna: Karel Havlíček & Stro.My Ensemble / 16.10. / Právnická fakulta
Hudební série Moderna představuje lokální hudební skladatelky a skladatele z oblasti moderní klasické a neoklasické hudby. Výrazným hudebníkem je např. Karel Havlíček, který v neděli 16. října vystoupil ve dvoraně pražské Právnické fakulty UK s orchestrem Stro.my Ensemble pod vedením dirigenta Jiřího Trtíka.Karel Havlíček je hudební skladatel a sound designer. Na konci roku 2020 vydal album Spoken. „Je výsledkem nejhlubších myšlenek, emocí a příběhů, které odrážejí můj život a zkušenosti ze dvou zcela odlišných částí světa“, popisuje Karel Havlíček vznik alba, které nahrával 2 roky ve studiích v Praze a Los Angeles. „Modern classical“ nebo „non-classical“, jak je označován tento žánr je výrazně podpořen silnými filmovými náladami, které jsou Karlovi velmi blízko díky tvorbě pro hrané či dokumentární filmy, ale i televizní seriály a filmové trailery (HBO Europe – Mamon, Terapie, ČT – Vzteklina nebo filmy Ghoul, Carpe Noctem, Lion Ark či trailery Reminiscence nebo The Batman).Stro.my Ensemble byl založen v roce 2021 s myšlenkou premiérového projektu Koncert pro les. Vznikl z iniciativy skladatele Jiřího Trtíka s cílem vytvořit mladý, dynamický a mezinárodní hudební soubor, který bude interpretovat hudbu mladých skladatelů a spolupracovat se zahraničními umělci napříč uměleckými obory.
Moderna: Mikoláš Růžička & Terezie Kovalová / 4.11.21 / Winternitzova vila
Hudební žánr označovaný jako modern-classical nebo neo-classical je za uplynulou dekádu stále populárnější. Převážně díky skladatelům jako jsou Max Richter, Nils Frahm, Ólafur Arnalds, Jóhann Jóhannsson nebo Hildur Guðnadóttir. Z islandských kostelů a malých klubů se dostali až ke komponování hudby pro velké hollywoodské filmy nebo seriály, a vyprodávají největších a nejprestižnější světové sály. Na české hudební scéně se nachází několik autorů, kteří neztrácejí mnoho na kvalitě či úrovni od zmíněných jmen. A právě tyto hudebníky a hudebnice bude cyklus Moderna představovat vždy v neklubovém prostoru. Stejně jako v architektuře i výtvarném umění představoval modernismus nové pohledy a inovativní postupy i zmínění hudebníci hledají nové směry kam klasickou hudbu posouvat. Proto se Moderna bude konat v místech, které jsou symbolem modernismu. Máme tu čest uvést první díl cyklu v architektonické ikoně Adolfa Loose ze začátku 30. let 20. století ve Winternitzově vile. Po koncertě byla možnost si prohlédnou celou vilu.
GOODGOOD & KLIMATIST*KA PRESENT: Toyota Vangelis & Never Sol
Záznam koncertu Toyota Vangelis & Never Sol, vznikl v polovině května během doznívajícího lockdownu ve spolupráci kulturní platformy GOODGOOD, edukativního projektu Klimatist*ka a kolektivu Tetris. Okolí zámku Jezeří, kde natáčení probíhalo se vybralo záměrně. Zámek na rozhraní dvou světů, jak bývá historická památka nazývána, se stal ikonickým místem na hraně mostecké uhelné pánve a svým jedinečným geniem loci podtrhl naléhavost uměleckého sdělení.
Soundboat sessions: Piqi Miqi & Ricky LA / 27.6.21 / Port X
Piqi Miqi - americký hudebník, zpěvák a herec dlouhodobě žijící v Praze je častokrát v konverzacích přirovnáván k Princovi. Je to super talent a rozhodně to přirovnání není daleko od pravdy. V seriálu Ulice jste ho sice asi neviděli, ale pokud jste neslyšeli jeho skladby, tak o hodně přicházíte. Najdete je na jeho Spotify nebo Youtube. Druhým objev Ricky LA z Reunionu, žije také pár let žije v Praze. Na začátku loňského léta vydal svůj první & very good vibes song Holidays. Čerstvý vítr pro lokální scénu.
Cyklus Soundboat sessions představuje lokální mladé hudební talenty v akustické, komorní podobě.
GOODGOOD & GoOut present GIGS
GOODGOOD ve spolupráci s GoOut vytvořili sérii GIGS, která představila aktuální novinky od lokálních hudebnic a hudebníků. Jednozáběrový formát zachycený na netradičních ale zároveň symbolických místech byl vybrán vždy pro danou skladbu.
1. Amelie Siba - Rain (v kulisách výstavy Stanislava Kolíbala ve Veletržním paláci Národní galerie.)
2. Tea Sofia - No Pressure (Dvořákova síň pražského Rudolfina. Hlavní sál České filharmonie.)
3. Zrní - Sirény (Střecha letenského Molochovu)
4. Karel Havlíček - Indian Summer (Smetanova síň pražského Obecního domu.)
5. Člověk krve - Verpa (Velký strahovský stadion)
6) Václav Rouček - Love Like This (DOX+)
GOODGOOD Pop Up Radio / 6-12.7.20 / Národní zemědělské muzeum
Více než 30 pražských dj’s a hudebníků žánrově napříč klubovou scénou. Hudební sety doplnily debaty na ekologická a environmentální témata (Zeleň ve veřejném prostoru, Informace o změnách klimatu v médiích veřejné služby, Smart City, Budoucnost Prahy v klimatické krizi a Využití obnovitelných zdrojů energie pro města).
HRTL, NobodyListen, KEWU, Aid Kid, Oliver Torr, Josef Sedloň, Fatty M & dj Schwa , NCOL & Marie Pravda , DJ IM Cyber, Eva Porating, Raphael Kosmos & whydie?, C.Monts , Tris Kayo, Mary C, dMIT.RY, Kuba'93, Psj, Not Tonight, Mike.H & Not_me, Tasya, Toyota Vangelis, Losko & Motch, ODODDNT, Mr. Ultrafino & Mikuláš, Miss Cee, Tea Jay Ivo, Karel Havliček, Pierre.
GOODGOOD x GoOut: Soundboat sessions: Zea & Milan André / 5.3.20 / Port X
Zea
Zpěvačka a tanečnice Alžběta Ferencová vystupuje pod pseudonymem Zea. Jako choreografka měla vždycky blízko k hudbě. Soundboat session byl její první koncert a představila na něm své první singly a skladby z desky Burning Lights, které vyšlo na podzim roku 2020.
Milan André
Kanadsko-slovenský hudebník je objevem prestižního slovenského vydavatelství Slnko records. Vydal u nich debutové album Who I Am?. Svůj talent uplatňuje především u hraní na akustickou kytaru a je přirovnáván např. k Benu Howardovi, Mattu Corbymu nebo Jono McCleerymu.